TÜ HIV rühm

HIV infektsioonist konverentsil “Kuidas teadus TerVEt rahvast teenib? II”

07-12-2015

02. detsembril 2015 toimunud Eesti Teadusagentuuri poolt korraldatud konverentsil ” Kuidas teadus TerVEt rahvast teenib? II esines Heli Rajasaar ettekandega „HIV infektsioon ja personaalne meditsiin“

Info konverentsist

H. Rajasaare ettekanne

Kristi Huik osaleb Baltimaade hepatiidikoosolekul

17-11-2015

19.-20. novembril 2015 korraldab Viral hepatitis prevention board Balti regiooni koosoleku “Prevention and control of viral hepatitis in the Baltic states, lessons learnt and the way forward” Riias.   Osalevad infektsionistid, teadlased ja ametnikud Lätist, Leedust ja Eestist. Kristi Huik HIV-grupi liikmena  teeb ettekande “Epidemiology of different hepatitis (B & C) in Estonia “

E-HIV noukogu koosolek 04. novembril 2015

16-11-2015

Korralisel koosolekul tehti kokkuvõte andmekogu hetkeseisust, arutati riikliku HIV andmekogu plusse ja miinuseid, andmekogu andmete põhjal tehtavate raportite vajadust, ravimite väljastamise mooduli parameetreid.

HIV/AIDS seire teemaline kohtumine

21-10-2015

Irja Lutsar, Kai Zilmer ja Heli Rajasaar osalevad 22. oktoobril 2015. a. Sotsiaalministeeriumis toimuval HIV/AIDS seire teemalisel kohtumisel

Projekt “HIV ennetus ja ravi Eestis: teadmiste ja praktika ühendamine”

14-10-2015

31.augustil 2015. a. lõppes nelja aasta pikkune projekt, mis uuris ennetus- ja ravivajadusi kõrge HIV-riskiga rahvastikurühmades Eestis. Projektis osales mitmeid meie HIV grupi liikmeid.

Projekti tulemusena hinnati spetsiifilise ravi saajate ravisoostumust ning seda toetava sekkumise mõju. Sekkumine osutus efektiivseks ja valiti välja HIV-positiivsete inimeste seksuaalset riskikäitumist vähendav efektiivne ning Eesti oludesse sobiv sekkumine. Kaasajastati mitmed HIVi ja seotud nakkuste (HCV) käsitlus- ja tegevusjuhendid; täiendati teadusliku tõendusmaterjali baasi ning aidati kaasa teadmiste ringlusele HIVi valdkonnas. Lisaks jälgiti HIV ravimresistentsust ning hinnati HIV-infektsiooni ja inimese geneetiliste faktorite vahelisi seoseid. Tehti kindlaks erinevad markerid, mis Eesti rahvastikus HIVi ja/või HCVsse nakatumist ja haiguse kulgu mõjutavad. Kliinilisse praktikasse rakendati ravi tulemuslikkuse seisukohast oluliste HIVi ja HCVga seotud geneetiliste markerite määramine.

Projekti finantseerijaks oli Euroopa Regionaalfond.

Projekt “Eesti osalus ülemaailmses viirus- uuringute võrgustikus (GVN)”

14-10-2015

31.augustil 2015. a. lõppes kaheaastane projekt “Eesti osalus ülemaailmses viirusuuringute võrgustikus (GVN)”, mis keskendus teaduse rahvusvahelistumisele. Projektis osales mitmeid meie HIV grupi liikmeid.

Algatuse tulemusena täienesid kontaktid Eesti viroloogide vahel; toimus koostoosidemete loomine ja tugevdamine Baltimaade viroloogidega ning Eesti viroloogid liitusid GVN Skandinaavia keskusega. Viroloogia-alasesse rahvusvahelisse koostoosse kaasati ka Ukraina virolooge. Algatuse tulemusel organiseeriti ja viidi läbi kaks Skandinaavia-Balti-Ukraina viroloogia konverentsi (2014, 2015), millel osales ettekannetega enamus Eestis selles valdkonnas töötavaid teadlasi. Programmi vahenditest toetati töid viiruseid sisaldavate andmekogude ja biopankade loomisel ning kaasajastamisel, sh. E-HIV andmekogu arendamist ja rahvusvahelist tutvustamist, Tervise Arengu Instituudis paikneva proovide kogu suurendamist ja Eesti taimeviiruste kollektsiooni loomist Tallinna Tehnikaülikoolis. Projekti tulemusena on oluliselt tõusnud Eesti viroloogidega koostood tegevate välislaborite/teadlaste arv, millega on suurenenud meie panus globaalse tähtsusega viiruste uurimisse; valmis mitu teadusartiklit.

Projekti finantseerijaks oli Euroopa Regionaalfond.

Seminar “HIV/STI psühholoogilised aspektid, nõustamine, meditsiiniline eetika ja konfidentsiaalsus / Troopiliste haiguste ennetamine ja ravimine Malis ja Kesk-Aafrika Vabariigis”

11-09-2015

HIV grupi liikmed osalesid DHAPP projekti poolt korraldatud koolitusel 10. septembril 2015. a. Tartus.

Seminari kava

Seminari fotod

TerVE programm

14-07-2015

30. juunil 2015. a. lõppes Euroopa Regionaalfondist finantseeritud kaks aastat kestnud Eesti HIV andmekogu arenduse projekt. Projekti tulemusena on võimalik andmekogu andmeid linkida erinevate registritega, mis kiirendab andmete sisestamist ja vähendab inimlikust faktorist tulenevaid vigu. Samuti valmisid Biopanga- ja Resistentsusmoodul. Andmekogu arendused teostas OÜ Quretec.

Kahe aastase projekti jooksul täiendasid HIV positiivsete isikutega töötavad infektsionistid andmeid andmekogus, kontrolliti andmete kvaliteeti, andmekogu andmeid kasutati mitmete teadusartiklite kirjutamisel, andmetega töötavad isikud osalesid erinevatel koolitustel, biopanka koguti biomaterjali.

Teaduskonverents E-HIV 10 Tallinnas, 28.mail 2015

14-07-2015

2015. aasta aprillis täitus 10 aastat, mil Tartu Ülikooli mikrobioloogia instituudis tehti esimesed katsed HI-viirusega. Sellest sai alguse HI-viiruse alane teadustöö mikrobioloogia instituudis. Korraldasime selle tähtpäeva puhul 28. mail Tallinnas teaduskonverentsi E-HIV 10 HI-viirusega tegelevatele teadlastele, arstidele, ametnikele, kellest sõltub HIV-positiivsete patsientide käekäik Eestis.

Konverentsi kava

Konverentsil oli 90 osalejat.

Fotojäädvustus konverentsist

Konverentsi toimumist toetasid:

TerVE

GlaxoSmithKline Eesti

Jannsen-Cilag Polska Sp.z.o.o. Eesti filiaal

Abbvie Pharmaceuticals GmbH Eesti filiaal

Oriola

Inbio

Lanlab

Semetron

Upstream

HNK Analüüsitehnika

Cascade analüüsi koolitus Zagrebis

10-07-2015

Merit Pauskar ja Heli Rajasaar osalesid WHO poolt korraldatud Cascade analüüsi kooolitusel Horvaatias Zagrebis 29. juuni – 03. juuli 2015. Koolituse tulemusena valmis Eesti HIV kaskaad 2013. aastal diagnoositud HIV-positiivsete isikute kohta.

Koolitusega seotud kulutused kattis DHAPP projekt.